DMS DIŞ TİCARET
GAZ KAÇAĞI NEDİR? GAZ KAÇAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Gaz, uzun yıllardan beri süregelen pek çok ihtiyaca cevap vermiş, en başta ısınma ve aydınlanma konusunda hayati gereksinimlerimizi fazlasıyla karşılamıştır. Birçok sanayi kolunda ham maddeyi işleme açısından da büyük öneme sahip gaz çeşitleri tümüyle yaşamımızın bir parçası olmuştur. Doğal gaz ayrıca kömür, petrol gibi fosil yakıtlardan daha farklı olarak bir gaz olması nedeni ile çevre bilincinin oluşmasında aktif rol oynamıştıgaz kaçağı nasıl anlaşılır. Gaz kaçakları gaz kaçak analiz cihazları ile güvenilir ve hızlı bir şekilde sağlanır.

Gazlar yukarıda bahsettiğimiz faydaları dışında yanlış kullanım ve dikkatsizlik halinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bazı durumlarda kazalar ve çeşitli tedbirsizlikler ile birlikte kaçaklar yaratan gaz tankları, ani parlama ve ateşleme durumunda ölümlü kazalara yol açmaktadır. Gaz kaçağı, gazın saklama alanından ya da taşındığı borular veya ilgili tesisatlardan sızmasıdır.

Gaz çeşitlerini ve gaz kaçağı belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Gaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Doğal Gaz: Genel itibari ile renksiz, sarımsak gibi kokusu olan, havadan hafif ve yanıcı özelliğe sahip bir gazdır. Kaçak ya da sızıntı olması durumunda ortaya yaydığı sarımsak kokusu net biçimde anlaşılabilir.

Propan Gazı: Sıvılaştırılmış gaz olarak pek çok kimya sanayi ürününde kullanılan propan gazı, petrol rafinerilerinde çözülerek kişisel kullanıma sunulur. Özellikle outdoor spor dallarıyla ilgilenenlerin kamp ocağı olarak kullandığı bu gaz çeşidi sızıntıya uğradığında ortama çürük yumurtaya benzer zehirli bir koku yayar.

LPG: Likit petrol gazı anlamına gelen, bütan ve propan karışımına sahip bu gaz çeşidi özellikle araçlarımıza yakıt olarak ciddi bir çözüm sunar. Zehirsiz bir gaz olmasına karşın havayı absorbe ettiği için, anlaşabilmesi özel olarak ekşi bir koku ile kokulandırılmışlardır. Bu koku ortama yayıldığında kolayca fark edilebilir.

Gaz kaçakları tespit edildiğinde ne yapılmalı?

Gaz kaçağı nasıl anlaşılır

-Çakmak ya da kibrit çakılmamalı

-Lamba ve elektrikli cihazlar açılmamalı

-Derhal kapı ve pencereyi açıp ortam havalandırılmalı

-Var ise sayaç vanası kapatılmalı

-Ziller ve sinyal gönderen telefonlar kullanılmamalı

-Kaçak olan mekandan herkesin tahliye edilmesi sağlanmalı

-Sızıntının devam etmesi halinde önlem amacıyla derhal itfaiye çağrılmalı

Unutmayın, evleriniz ya da işyerlerinizdeki doğal gaz tesisatında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız ALO187 Doğalgaz ekiplerini arayınız.

dms